Grocery Hauls

My $51 Grocery Haul

July 31, 2016

My $51 Grocery Haul

This past week we were really focused on doing a lot of decluttering around the house. Doing all of this work to get the house feeling cleaner, emptier, but more relaxing to be in, also meant that we wanted to clean out the refrigerator.

We even wiped down all of the shelves and inside the fridge door too!

After doing that, we threw out all of the old condiments we hadn’t used that were just collecting dust. We threw out all of the left overs, we even went through all of the shredded cheeses to make sure what we had was fresh.

Now having a clean refrigerator, it’s wonderful to fill it with good foods. Because I had bought separate groceries for myself last week, I still had some veggies to move on over into this week. The bread I had purchased will last another week along with the almond butter as well.

As for the rest of the food- our grocery haul was much smaller this time. Mentioning last week how I had to purchase a little bit of everything- turns out we weren’t out of meat like I thought.

Continuing on with our fridge cleaning, we started going through the freezer. And as it turns out we still had some extra meat that fell back behind everything else. It’s dated so we know it’s not a really old piece of meat that’s been in the freezer for years. This was all put in there less than a month ago.

We were able to put together most of our meals using this “forgotten meat.”

Here are the dinners we are planning to make with this week’s grocery haul:

Shake and Bake
Breakfast for dinner
Turkey Spaghetti
Homemade Pizzas
Buffalo Chicken Bites

And here is what we purchased:

Baby carrots- $1.18
Ragu Spaghetti Sauce- $1.77
Rice a Roni- $0.97
Masking Tape- $0.96
Painter’s Tape- $3.24
Spaghetti- $1.00
Garlic Bread- $3.48
Shredded Colby Jack Cheese- $2.22
Blueberries- $2.64
Strawberries- $1.98
Spinach/Kale- $2.94
Iceberg Lettuce- $0.98
Milk- $1.88
Dozen eggs- $2.36
White bread- $1.18
1lb 80/20 ground beef- $4.38
5lbs potatoes- $1.67
Rootbeer- 2 at $1.00 each- $2.00
Case of water- $2.48
Bananas- 2.39lb at $0.52 per lb- $1.24
Mango- 3 at $0.78 each- $2.34
Peaches- 1.72lb at $1.28 per lb- $2.20

With tax- $50.55

We’re not going to be eating the painter’s tape or the masking tape, but we did purchase them while we were at Walmart. These are going to be used in some art projects and other home projects coming up soon.

Michael and I both love to make art. He just recently bought some fresh cans of spray paint, and I bought some acrylic paints. Of course we need something to paint on, so while the canvases were on sale we made sure to pick up two packs. We may decide to post our artwork. We’ll see!

What do your grocery hauls look like this week?

-Emily

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *